ΑΓ. ΚΗΡΥΚΟΥ

Τρίτη 24 Φεβρουαρίου 2015

ΑΣ Κεραυνός Πλατάνου- ΑΣ Κέρκης 2-0

(του Σταύρου Μακρή)
Ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι με λίγες ευκαιρίες για  γκολ έγινε στο γήπεδο Κοντακαιίκων μεταξύ της ομάδας του Πλατάνου και του Κέρκη. Νικήτρια η ομάδα του Πλάτανου με 2-0 καθώς  ήταν πιο συγκεντρωμένη στην τελική προσπάθεια με αποτέλεσμα να πετύχει 2 γκολ , ένα σε  κάθε ημίχρονο. Σε αντίθεση με την ομάδα του Κέρκη που στις τέσσερις ευκαιρίες που κατάφερε να δημιουργήσει δεν κατάφερε να σημειώσει κάποιο τέρμα.
Το σκορ για την ομάδα του Κεραυνού  Πλάτανου  άνοιξε στο 26΄ο Ψάρρος Ιωάννης με απευθείας εκτέλεση κόρνερ , καθώς ο τερματοφύλακας του Κέρκη δεν μπόρεσε να αντιδράσει . Η ομάδα του Κέρκη δεν απείλησε ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο καθώς τα ελάχιστα σουτ που επιχείρησε πέρασαν άουτ.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κέρκης στηρίχτηκε πάλι στην  πολύ καλή αμυντική του λειτουργία  και προσπάθησε  να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης χωρίς όμως να απειλήσει ιδιαίτερα. Στο 87΄ ο Κέρκης είχε την μεγαλύτερη του ευκαιρία για να κάνει το 1-1  αλλά ο Χιώτης αστόχησε από πλεονεκτική θέση για γκολ. Στην επόμενη φάση ο Πλάτανος καθάρισε το παιχνίδι με τον Γιώργο Κοζάρη , που είχε μπει λίγα λεπτά νωρίτερα  , και με δυνατό σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το 2-0.

Αξίζει να σημειωθεί ότι και οι δυο ομάδες είχα σημαντικές απουσίες με αυτές όμως να μην γίνονται τόσο εμφανείς καθώς οι παίχτες που ήρθαν από τον πάγκο και τους αντικατέστησαν  ήταν άξιοι αντικαταστάτες αυτών δίνοντας περισσότερες λύσεις πλέον στους προπονητές τους για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Δευτέρα 23 Φεβρουαρίου 2015

Αγώνας Κυπέλλου: ΑΟ Μεσαριά - ΑΓΣ Διαγόρας 4-2 στα πέναλτι ( 0-0 κανονικός αγώνας (1-1Παράταση)

(Αναδημοσίευση από Sporikaria Plus)
Την πρόκριση για τα ημιτελικά του θεσμού πέτυχε η ομάδα της Μεσαριάς νικώντας στα πέναλτι με 4-2 τον Διαγόρα.
Ο κανονικός αγώνας ήταν μέτριος με τις δύο ομάδες να έχουν από δύο ευκαιρίες για γκόλ και φυσιολογικά έληξε 0-0. Οριζόντιο δοκάρι είχε η Μεσαριά όταν μετά από απόκρουση αμυντικού του Διαγόρα η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά μαζί με την βοήθεια του αέρα.
Μόλις στο 2΄ της παράτασης έγινε το 1-0 με ωραίο σουτ του Πετράκη.
Στο 10΄ της επανάληψης αποβλήθηκε ο Κοτσορές της Μεσαριάς με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Η ισοφάριση ήρθε έξι λεπτά αργότερα με πλασέ του Καρίμαλη.
Στην διαδικασία των πέναλτι η Μεσαριά πιο εύστοχη και ψύχραιμη κέρδισε με το τελικό 4-2. Η σειρά των πέναλτι(πρώτη εκτελούσε η Μεσαριά):
0-0 Εκτέλεσε ο Σταμούλος για να αποκρούσει εντυπωσιακά ο Καρούτσος.
0-1 Τσεπέρκας Γ.
1- 1Τσιαντής.
1-2 Καρίμαλης
2-2 Ευστρατουδάκης Π.
2-2 Χαμένο πεναλτι αφού ο Βρούλος έστειλε την μπάλλα άουτ.
3-2 Πετράκης.
3-2 Εκτέλεση από τον Καψή και απόκρουση του Τσαντέ.
4-2 Τσαντές Ζ.

Η Μεσαριά στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει τον Πυθαγόρα στην Ικαρία
Μεσαριά: Τσαντές Γ., Πετράκης, Τσιμπίδης, Τσιαντής, Καλαφάτης, Κοτσορές,
Ευστρατουδάκης Π., Σταμούλος Ε., Φούσκας, Φιλιππίδης, Συναγρίδης, Τέφας, Ευστρατουδάκης Η., Τσαντές Ζ.,  Σταμούλος Μ.
Διαγόρας :Καρούτσος Π., Τσαπαλιάρης, Γιαννόπουλος, Καττές, Καρούτσος,  Α.,Σκρίνος, Τσαμουδάκης Λ., Καστανιάς , Βρούλος, Τσεπέρκας Γ.,  Καψής,
Καρίμαλης Φ, Τσεπέρκας Ν., Κούκης, Παροίκλος, Γεωργίου, Τσαμουδάκης Α., Καρίμαλης Α.

-8
Ο ΑΣ Κέρκης  ξεκίνησε την ποδοσφαιρική περίοδο 2014 - 2015  με  (-20)
Ο ΑΨΕΣΚ Αρίσταρχος  ξεκίνησε την ποδοσφαιρική περίοδο 2014 - 2015  με  (-2)
Ο  Σωματείο ΑΣ Λαίλαπας  ξεκίνησε την ποδοσφαιρική περίοδο 2014 - 2015  με  (-2)
Η  Σχ.  Θετ.  Επ/μων  ξεκίνησε την ποδοσφαιρική περίοδο 2014 - 2015  με  (-2)
Ο ΑΕΣ Φοίνικας από την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο (-2) και από την επόμενη 2015-2016 (-2).
Ο ΑΟ Λυκούργος από την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο (-2) και από την επόμενη 2015-2016 (-2).