- - - ΑΨΕΣ Πυθαγόρας Πυθαγόρας ΑΕ Καρλόβασι ΑΟ Πολυκράτης samos samos samos Φοίνικας Διαγόρας Ραχών Ικαρίας samos samos samos samos samos samos samos ΑΣΣΑ Αναγέννηση
samos

Τετάρτη 20 Μαΐου 2015

Μπαράζ ανόδου Γ΄ Εθνικής Πυθαγόρας-Κανάρης Χίου 0-2 (Βίντεο)

10ος όμιλος 4η αγωνιστική
Αν και δικαιούνταν κάτι καλύτερο ο Πυθαγόρας δεν τα κατάφερε κόντρα στον Κανάρη Χίου και έχασε με 2-0 με τη βοήθεια και του διαιτητή του αγώνα που έκλεισε τα μάτια σε σπρώξιμο που δέχτηκε ο Σαράντου στο 42΄ μέσα στην περιοχή από αμυντικό, ενώ σε άλλη φάση που ο Πυθαγόρας έβγαινε στην αντεπίθεση ο Γιοβανάκης που είχε κίτρινη κάρτα σταμάτησε την αντεπίθεση πιάνοντας την μπάλα με το χέρι ο διαιτητής έδωσε το φάουλ χωρίς να δώσει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα που αντιστοιχεί σε κόκκινη στον ποδοσφαιριστή της φιλοξενούμενης ομάδας.
Στο πρώτο ημίχρονο ήταν παιγνίδι κέντρου με τον Κανάρη να έχει την υπεροχή χωρίς να δημιουργήσει πολλές φάσεις , ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ο Πυθαγόρας έπαιζε μονότερμα τον Κανάρη έκανε αρκετές φάσεις άλλα το γκολ δεν ήρθε για τους γηπεδούχους άλλα για τους φιλοξενούμενους που κλείδωσαν τη νίκη που τους ανεβάζει στις πρώτες θέσης της βαθμολογίας.
Οι κυριότερες φάσεις του αγώνα:
Στο 17΄ κίτρινη στον Γιοβανάκη για μαρκάρισμα στον Κάρσα, στο 23΄ σουτ του Μελέκου έξω από την περιοχή, πάνω από το οριζόντιο του Σκουδριάνου η μπάλα, στο 37΄ μετά από λάθος του τερματοφύλακα του Πυθαγόρα σε φάση διαρκείας στα καρέ των γηπεδούχων, η μπάλα έφτασε στον Ζεράϊ και αυτός με σουτ έκανε το 0-1.
Στο 39΄ κίτρινη στον Μαστρογιάννη για μαρκάρισμα στον Ζεράϊ , ενώ στο 42΄ ο διαιτητής του αγώνα δεν έδωσε πέναλτι υπέρ του Πυθαγόρα όταν αμυντικός του Κανάρη έσπρωξε με τα δυο χέρια τον Σαράντου και τον έριξε στο έδαφος ο διαιτητής του αγώνα είπε παίζεται .
Στο 45΄ ατομική προσπάθεια του Ζεράϊ από αριστερά, μπήκε στην περιοχή, σούταρε αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
Στην επανάληψη και στο 50΄μετά από πλάγιο του Κάρσα γυριστή κεφαλιά του Σαράντου απέκρουσε ο Κωττατής, στο 55΄ σουτ του Μάκρογλου έξω από την περιοχή, λίγο πάνω από το οριζόντιο του Κωττατή η μπάλα άουτ , στο 65΄ σουτ του Χωρεψιμά έξω από την περιοχή, άουτ, στο 77΄ σουτ του Ευαγγέλου από πλεονεκτική θέση η μπάλα άουτ, στο 80΄ σουτ του Σαράντου έξω από την περιοχή άουτ.
Ενώ στο 88΄ ο Βαϊντερλής κόντρα στη ροή του αγώνα διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδος του κλειδώνοντας τη νίκη και τους τρεις βαθμούς .

Διαιτητές Σφακιανάκης ,  Ντάλλας,  Κοσμάς.
Πυθαγόρας : Σκουδριάνος, Σαπουνάς, Μαστρογιάννης (80΄Κουκουβλής), Κοντάρας, Ιωαννίδης, Σαράντου, Τσεβάς (62 Κατσίκας) , Ευαγγέλου, Μακρής, Κάρσας, Μάκρογλου (59΄ Κοκκινάκης)
Κανάρης: Κωττατής, Σοβατζής, Γρίγος, Χρουσάκης, Γιοβανάκης, Λέσι, Βαϊντερλής, Μελέκος, Φόρσος (55΄Χωρεψιμάς), Μονίαρος(55΄ Ατσάλης) , Ζεράϊ (73΄Κάργατζης).